Nasza siedziba

Iłłakowiczówny 7/6 Poznań
Godziny otwarcia
Pn, Czw: 12:00-20:00
Śr: 08:00-20:00
Wt, Pt : 08:00-16:00

Dlaczego praca biurowa może być niezdrowa?

Dane opisywane w różnych źródłach donoszą, że 60 do 80% społeczeństwa, szczególnie w krajach cywilizowanych, cierpi z powodu bólów kręgosłupa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2015 roku opracował raport pt. „Zdolni do pracy”, z którego wynika, że jako powód zwolnienia z pracy, około 51% pracowników w naszym kraju podało ból odcinka szyjnego kręgosłupa, 34% uskarżało się na ból dolnego odcinka, a 18% podało ból kręgosłupa piersiowego – wynika z tego że część osób cierpiała z powodu bólu nie tylko w obrębie jednego odcinka kręgosłupa . Dlaczego bóle kręgosłupa dotycza tak wielu osób?

Postęp cywilizacyjny sprawił że obciążenia, pozycje i czas jaki w nich spędza nasz kręgosłup są niefizjologiczne a struktury z których jest zbudowany nieprzystosowane. Tępo i dynamika tego procesu sprawia że natura „nie ma czasu” na przystosowanie kręgosłupa.

Badacze przewidują kierunek naszej ewolucji do tzw. homo computerus. Nasza postawa i kręgosłup będą zmieniały się aby podołać długim godzinom spędzanym za biurkiem w pozycji siedzącej.

Prawidłowa postawa w pozycji wyprostowanej sprawa że fizjologiczne krzywizny kręgosłupa (kifoza piersiowa oraz lordoza szyjna i lędźwiowa) są w prawidłowym ułożeniu. Siły działające na kręgosłup rozkładają się równomiernie, pionowo od głowy do stóp, a każdy krąg poddany jest określonemu fizjologicznemu naciskowi. Miednica jest w pozycji neutralnej.

W siedzącej pozycji zgarbionej zostają zniesione fizjologiczne krzywizny kręgosłupa co za tym idzie zostaje zmniejszona jego wytrzymałość na obciążenia osiowe. Nacisk wywierany prze kęgi na krążki międzykręgowy kumuluje się w ich części brzusznej, zaś w części grzbietowej dochodzi do oddalania się od siebie łuków kręgów. Powoduje to przemieszczenie się materiału krążka międzykręgowego do tyłu i może prowadzić do jego degeneracji oraz do rozciągnięcia struktur więzadłowych i mięśniowcyh zlokalizowanych w tylnej części kręgosłupa.

W kręgosłupie szyjnym powoduje to nadmierne ustawienie protrakcyjne głowy (wysunięcie głowy do przodu) co powoduje nieprawidłowe napięcia mięśniowe i zmiany w stawach kręgosłupa. Klatka piersiowa się zaokrągla i przykurcza w tej pozycji.

Spędzając po osiem godzin dziennie w takiej pozycji organizm uczy się i utrwala nieprawidłowy stan. Rozciągnięte więzadła i słabe mięśnie nie są w stanie stabilizować kręgów co w konsekwencji daje dalsze patoligiczne zmiany. Konsekwencją długotrwałego siedzenia mogą być też wypukliny i przepukliny krażków międzykręgowych. Ich nacisk na korzenie nerwów może powodować objawy rwy kulszowej. Dlatego tak ważna jest nauka prawidłowej pozycji siedzącej oraz ćwiczeń, które można wykonywać zarówno w pracy jak i w domu. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające jak i wzmacniające pozwolą na przywrócenie mięśnią ich prawidłowej długości i siły aby były w stanie utrzymać prawidłową postawę. Bardzo ważne jest także ergonomiczne zagospodarowanie swojego miejsca pracy i odpowiednio dobrane krzesło, na którym spędzamy tak dużo czasu w trakcie pracy, Wizyta u fizjoterapeuty umożliwi nam poznanie zasad ergonomicznej pracy, pozwoli zauważyć błędy które popełniamy a także nauczyć się ćwiczeń, które pozwolą na utrzymanie naszego kręgosłupa w dobrej kondycji.

Image:Designed by yanalya / Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.